Bonhams v Goodwoodu

Aukce Bonhams v Goodwoodu potvrdila sílu trendu rostoucí poptávky a vývoje zhodnocení klasických vozů.

Až překvapivá čísla byla dosažena na nedělní aukci Bonhams v Goodwodu. Prodejní kvóta byla sice průměrných 79 %, přesto i ta je na tuto relativně menší aukční akci úspěchem. Ale velkým překvapením byla průměrná dosažená prodejní cena vůči střední hodnotě odhadu. Ta dosáhla na této aukci silně nadprůměrných 120 % střední hodnoty odhadu, tzn. že oproti odhadu aukční síně bylo každé prodané auto prodáno v průměru o 20 % dráže než odhadována hodnota vozu aukční síní.

Výsledek nad odhad aukční síně jsme na trhu nezaznamenaly již několik měsíců a zde došlo dokonce k výraznému překonání odhadu. To je potvrzením trendu tohoto trhu, poptávka je stále velmi silná, nabídka je stále omezená a i když kvalita vozidel v aukcích mírně klesá, hodnoty stále rostou.

Při takovémto výsledku je obtížné najít tipy pro atraktivní nákup z investičního pohledu. Přesto i v této aukci se našly dle našeho názoru velmi dobré příležitosti díky některým velmi rozumným odhadům.

Tím prvním naším tipem je AC Ace - Bristol z roku 1956. Vůz sice nemá již původní motor od Bristolu z roku 1956, ale pozdější silnější AC motor z roku 1959 a byl původně levostranný model, později předělán na pravostranné řízení po jeho návratu z USA do Británii. Nicméně jedná se o raritní model vyrobený pouze v několikaset kusové sérii a předchůdce slavné Cobry. Tento model se již pohybuje i přes 300.000 GBP, takže i přes zjevné úpravy tohoto kusu je výsledných 109.020 GBP včetně prémie velmi atraktivní kupní cenou.

Druhým doporučením jsou obě prodaná Maserati 3500 GT. Raritní pravostranné (pouze 12 vyrobených kusů) z roku 1968 se prodalo pouze za 68 % střední hodnoty odhadu. Stále platí, že i přes svou velkou raritnost je provostranné řízení pro italské sporťáky od 60. letech značnou nevýhodou z investičního pohledu. Levostranný model z roku 1964 dosáhl již na 88 % svého odhadu, přesto je výsledných "pouhých" 96.700 GBP včetně prémie exceletním nákupem pro nového majitele.

Aukce v Goodwoodu potvrdila, že trh s klasickými vozy je stále v silném rostoucím trendu. Nás ale hlavně těší, že i v tomto prostředí je stále možné nacházet atraktivní příležitosti ke vstupu. 

Text: BBI Classic Investments

Foto: Bonhams


Partneři

logo BBI BESTBUY

BBI Classic Investment s.r.o.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x