Milánské šílenství!

V noci na dnešek jsme se vrátili z Milána, kde jsme strávili 4 dny na aukci Duemila Ruote, kterou aukční síň RM Sotheby's pořádala pro italský stát, který v ní dražil zabavené vozy italskou finanční policií. V nabídce bylo více než 800 lotů a všechny musely být prodány za jakoukoli nabídku, což se jevilo jako ideální příležitost k nákupu.

Bohužel pro nás se tato příležitost velmi rozkřikla, na aukci se zaregistrovalo více než 16.000 dražících a dle statitistik RM zhruba 88 % registrovaných se účastnilo aukce vůbec poprvé v životě!

Takové kvantum laických "investorů" spolklo všech více než 800 položek nejen zcela bezproblémů, ale místo toho, aby zůstaly nějaké příležitosti viset alespoň s 10 či 20 % slevou vůči aktuálním tržním cenám, šly všechny loty nakonec v průměru o cca 50 % dráž než za kolik jsou nyní běžně dostupné na trhu! Z našeho pohledu především modely Porsche 911 (kterých bylo v nabídce celkem asi 60) a zajímavější raritní projektové vozy šly za extrémní ceny, často přesahující o 100 % aktuální ceny běžně dostupné na trhu. Na této aukci jsme také více než dříve zaznamenaly silnou poptávku ze strany "investorů" z Ruska.

I přestože jsme na našem seznamu měli celkem kolem 20 vozů, o které jsme se zajímali, s cílem přivézt cca 3 až 6 vozů, tak jsme se nechytli ani u jediného a neměli jsme šanci si ani jednou alespoň přihodit, jak rychle ceny vyletěly nad naše limity.

Doufáme alespoň, že se takovéto šílenství nepřenese i na běžný trh klasických vozů. Zde se o selektivnosti trhu z posledního roku rozhodně nedá mluvit, bralo se prostě cokoli za cokoli a takový trh nikdy není zdravý a přináší více rizik než potenciálu k výnosu. Nějaké náznaky se sice na trhu v reakci na Milán objevily, některé zajímavé 911, které na trhu byly před aukcí, byly z trhu opět staženy. Celkově se však zatím zdá, že zásadně negativní pokřivující vliv na běžný trh by tato aukce nakonec mít neměla. U drahých vozů (nad cca 500.000 EUR) se negativní vliv laických "investorů" již příliš neprojevoval, tak výsledky byly až na výjimky srovnatelné s běžným trhem.

Nicméně hodnotit tuto aukci z pohledu atraktivních příležitostí k nákupu je v podstatě naprosto zbytečné. Ale abychom tento pravidelný report nenechali úplně s prázdnou, vypíchneme alespoň jeden z námi vytipovaných lotů, který byl šel nakonec pouze relativně mírně nad náš maximální limit a podíváme se také na "konkurenční" víkendovou aukci v sousedním Švýcarsku, kde mělo mnohem větší smysl být nakonec přitomen.

Jediným vozem, který z našeho seznamu šel nakonec za zhruba tržní cenu (tedy jen mírně nad náš maximální limit), bylo velmi kompletní, zachovalé a původní, byť stále spíše ještě projektové Ferrari 365 GT 2+2, které šlo nakonec za 151.200 EUR vč. prémie, tedy za 108 % odhadu aukční síně.

Zmiňovat se o ostatních šílených výsledcích v našem reportu patrně ani nemá smysl, těmi nyní bude internet zaplavený spoustou mediálních zpráv.

Během tohoto víkend pořádala aukci i Oldtimer Galerie Toffen ve Švýcarsku. Zde byly dosahované ceny naopak velmi rozumné ve srovnání s běžnými cenami na trhu pravděpodobně i díky tomu, že tato aukce zůstala ve stínu milánského šílenství. To srovnání je velmi dobře viditelné na jednom kontrétním případu vozu, který jsme měli i na našem seznamu v podobně Alfy Romeo 1900 C Sprint od karosárny Touring.

V pátek byl v Miláně velmi zachovalý vůz z roku 1953, který však již neměl ani původní motor, ani původní převodovku. Zajímavý byl spíše z pohledu jeho historie, když tento vůz jel původní závod Mille Miglia v padesátých letech. V sobotu v Toffenu šel do aukce vůz roku 1956, který byl v podstatně lepší stavu než milánský vůz, nicméně by také potřeboval minimálně mechanicky opět dát do pořádku. Vozy tedy poměrně dobře srovnatelné, stejný model, jeden nepůvodní vůz se zajímavou historií a druhý původní bez historie. A teď výsledky, zatímco vůz v Miláně byl vydražen za výsledných 358.400 EUR (=211 % odhadu), vůz v Toffenu o den později pouze za 145.000 CHF (=66 % odhadu)!

Za zmínku z Toffenu stojí také krásné Ferrari 250 GTE z roku 1962, které bylo prodáno za velmi atraktivních 260.000 CHF.

Nezbývá se tedy po příležitostech poohledném opět na běžném trhu a na jiných aukcích, které nebudou poznamenány takovýmto laickým šílenstvím...

Text: BBI Classic Investments

Foto: RM Sotheby's, Oldtimer Galerie Toffen


Partneři

logo BBI BESTBUY

BBI Classic Investment s.r.o.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x