Villa Erba = drahé skvosty

Villa Erba u jezera Como každoročně přináší nejkrásnější klasické vozy a přísný výběr limituje nabídku pouze na zhruba čtyři desítky vozidel.

I letos se do aukční nabídky RM Sotheby's dostalo "pouze" 45 vozidel, z nichž pouze lehce přes 60 % našlo nové majitele. To ale není nijak překvapující výsledek, vzhledem k nabídce skutečně specifických vozů a velmi ambiciózním odhadům aukční síně. Naopak velmi slušné úrovně dosáhla průměrná cena nejvyšší nabídky oproti odhadu. Při opravdu většinou velmi vysoko nasazených odahdech je 85,2 procenta stále velmi solidní číslo.

I nás na této akci zajímal jeden konrétní cíl v podobě Ferrari 365 GTC z roku 1969, který je již po čtyři desetiletí v rukou jediného majitele a ve velmi původním stavu, byť by si ještě nějakou tu údržbu vyžádal. Nicméně s pouhými 150 vyrobenými kusy se jedná o velmi raritní model. Odhad byl zde nastavený na rozumných 525 až 625.000 EUR a přesně na střední hodnotě tohoto odhadu byl také náš strop.

Tentokrát jsme ale měli opravdu smůlu a v podstatě o pouze jediný rychlejší příhoz nám utekl za výsledných 582.400 EUR včetně prémie. Přesto nový majitel určitě nepřeplatil a koupil stále velmi dobře.

Ještě lépším nákupem bylo nakonec Ferrari 250 GT/L Lusso, který byl ale bohužel ještě nad naším aktuálním stropem na jedno vozidlo. Výsledných 1.428.000 EUR ale považujeme za opravdu skvělou nákupní cenu.

Nás ale nakonec nejvíce potěšil prodej Ferrari 250 GT Coupe od Pininfariny. Model, který jsme do naší sbírky pořídili teprve před necelými čtyřmi měsíci na začátku února v Paříži. Výsledných 604.800 EUR je o 167.800 EUR nebo-li 38,4 procent více, než kolik jsme zaplatili před pouhými několika měsíci!

Z nabídky nás zaujala také velmi zajímavá Lancia Aurelia, ale výsledná cena nebyla nakonec úplně atraktivní z investičního pohledu. Zaujali nás také dva předválečné vozy, ale už odhady byly nad naše limity, nicméně prokázaly svou výjimečnost a oba dva se i za tyto vysoké odhady prodaly.

Neúspěch zaznamenaly především modernější vozy značky Ferrari, například LaFerrari, Enzo či F12 TdF zůstaly všechny neprodané.

Takže tentokrát zůstáváme bez dalšího přírůstku do sbírky, ale už nyní můžeme prozradit, že jsme na místě předjednali nákup jednoho vozu, který by se ve sbírce mohl objevit již za pár týdnů!

A doufám, že se uvidíme příští víkend na soutěži elegance na zámku v Loučni, kde se pokusíme se dvěma vozy z naší sbírky obhájit trofej Post-War Award pro nejlepší poválečný vůz.

Text: BBI Classic Investments

Foto: RM Sotheby's


Partneři

logo BBI BESTBUY

BBI Classic Investment s.r.o.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x