Zářijové aukce v Anglii

Září přineslo mírné ochlazení i na trh s klasickými automobily. Procento prodaných automobilů oproti předchozím měsícům pokleslo, odhady však byly velmi ambiciózní. Nicméně toto ochlazení vnímáme naopak jako příležitost. Z Anglie by stálo za to přivézt pár kousků, prozradíme které...

Každá nervozita na trzích sebou zároveň přináší příležitosti. Opatrný přístup na aukcích v Anglii je každopádně zdravý z dlouhodobějšího pohledu, žádný trh, který nesutále pouze roste nenese před sebou nic dobrého, takže určité ochlazení není třeba považovat za znamení toho, že se příležitosti vytrácejí. Na druhou stranu platí o to více to, co vždy: velmi důkladně zvažovat příležitosti, které trh přináši, riziko je všudypřítomné.

Anglické aukce pomalu odhalují riziko neuvažených nákupů z poslední doby na některých modelech, trh prostě již odmítá akceptovat stále rostoucí ceny a odhady aukčních síní. A to je právě ten ozdravný proces každého trhu poskytující příležitosti pro opatrné, oportunistní investory, kterým se otevírají občasné atraktivní vstupy.

Dnešní report tedy nebude o high-lightech rekordních cen z mediálního pohledu, naopak bychom ho mohli spíše zaměřit na spoustu zajímavých neprodaných příležitostí, které se ještě ale určitě na trhu postupně budou objevovat.

Dnes se podíváme na obě hlavní anglické aukce z pohledu dražícího a podíváme se na reálně prodané vozy v těchto aukcích, které by stálo za to i v současné ochlazující se situaci zařadit do sbírky.

Z každé aukce jsme vybrali TOP 3 z prodaných automobilů.

U RM se potvrdil náš pohled na podcenění námi nejitenzivněji sledované značky Porsche. Model 356 ani zdaleka nezaznamenává nárůsty modelu 911 z posledních let a to i v případě velmi raritních modelů Carrera, bez kterých by se nikdy Porsche nestalo ikonickou značkou sportovních vozů. Navíc očekáváme, že Porsche ještě využije historii tohoto ikonického čtyřválce pro marketingovou propagaci nově znovupřicházejících čtyřválcových motorů od této značky, což se může projevit v rostoucím zájmu o model 356. Proto je naší první volbou Porsche 356 A Carrera 1500 GS z roku 1956 za 302.400 GBP. Hned za ní je další prémiová značka Ferrari, kde stále dochází k podcenění modelů 2+2 oproti čistě dvoumístným sportovním dvanáctiválcům. Naší další volbou z prodaných vozů je tedy Ferrari 330 GT 2+2 Series II z roku 1966 za 156.800 GBP. Poslední volbou od RM je opět Porsche 356 Carrera, tentokrát druhá generace z roku 1962 za 386.400 GBP.

Atraktivní příležitosti přinesla i aukce od Bonhams, a to především v případě prvního modelu, který je dle našeho názoru nejlepší koupí tohoto posledního aukčího týdne. Jde o Mazdu Cosmo 110 S z roku 1968. Jedná se o jeden z prvních sportovních modelů japonské výroby vyrobený v poměrně malé sérii 1.591 vyrobených kusů v obou seriích tohoto prvního sportovního modelu, navíc s raritním Wankelovým rotorem-motorem. K mání za "pouhých" 51.750 GBP! Z dalších tipů již zaostávají další dvě příležitosti. První opět z Porsche segmentu a to model 964 Speedster z roku 1993. Pouze 936 vyrobených kusů, navíc od prvního majitele s pouhými 19.000 najetými kilometry. 135.900 GBP je za těchto podmínek velmi dobrá koupě. A posledním tipem je Lotus Elite první série z roku 1961 za 57.500 GBP. Ikonické lehké vozítko Colina Chapmana vyrobené taktéž v raltivně malé sérii 998 kusů v této první generaci.

Tolik z našich tipů z posledního týdne. Trh je připravený na další zajímavé příležitosti, kterých je třeba využít, dokud se tyto atraktivní možnosti objevují. 

TEXT: BBI Classic Investments

FOTO: RM Sotheby's a Bonhams


Partneři

logo BBI BESTBUY

BBI Classic Investment s.r.o.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x