Zoute Sale od Bonhams

Z posledních víkendových aukcí především od Bonhams, Coys a Auctionaty jsme se dnešní report rozhodli zaměřit na belgickou aukci od Bonhams, která měla v nabídce nejzajímavější vozy a nejlépe reprezentuje poslední trend ve vývoji na trhu s klasickými automobily.

V posledních týdnech se mírně mění situace na trhu s klasickými automobily. V uplynulé době jsme neustále dosahovali minimálně 80% prodejnosti, často kolem 90 %. Od září vnímáme pokles této nadprůměrné kvóty prodejů, což potvrdil i uplynulý víkend. Například Bonhams prodalo 73 % vozů, Auctionata 67 %. I to jsou však stále velmi solidní prodejní kvóty, obzvláště když vidíme často nesmyslně nadhocené odhady většiny vozů v nabídkách aukčních síní.

Druhým zajímavým trendem je to, jakým způsobem si trh začal selektovat jednotlivé vozy v aukcích. Častěji se stává nejen to, že se vůz vůbec neprodá, navíc se často ani nepřiblíží odhadu nebo se ale naopak i často stává, že pokud si trh nějakého vozu či modelu všimne, strhne se o něho vyloženě souboj několika subjektů a výsledná cena nakonec i odhady převyšuje. Trh se tak začíná více polarizovat, dochází k výraznější selekci. Tento vývoj je však zdravý pro dlouhodobější stabilitu tohoto trhu, stává se tak racionálnějším než v minulých letech, kdy trh prostě hnal vzhůru ceny v podstatě všech modelů.

O to je nyní důležitější hlubší analýza trhu i historie a stavu jednotlivých vozů. Například o vozy Maserati byl v Belgii značný zájem, což nás nepřekvapuje. Nám se velmi líbilo Maserati Sebring z roku 1966, které jsme sledovali a i když bylo v úžasné barevné kombinaci a v perfektním stavu, tak výsledná cena 270.250 EUR byla nad náš limit. Nicméně hned v zápětí po tomto nádherném kousku šlo další Maserati, tentokrát Bora z roku 1973, která dosáhla rekordních 230.000 EUR! V tomto světle pak již raritní Sebring za 270k EUR nevypadal už zase tak draze :)

Několik dalších modelů lámalo rekordy, například dlouho neoblíbený Jaguar XJ220, který i poslední roky stagnoval a neúčastnil se cenového boomu youngtimerů. Tento supersport z počátku 90. let se tak dlouho pohyboval v cenách do 200.000 EUR, v Belgii se však vydražil za celkových 437.000 EUR, byť musíme podotknout, že s najetými 1.080 km je to stále v podstatě úplně nový vůz! Mezi modernějšími supersporty zažívá boom nyní také Porsche Carrera GT, i ta se dala ještě nedávno koupit lehce nad 200.000 EUR, o víkendu byla v Belgii prodána za celkových 644.000 EUR! Sice také měla najeto pouze necelých 2.000 km, na druhou stranu byla upravována. Dalším překvapením mezi youngtimery bylo BMW M635 CSi z roku 1986, které s výslednými 66.700 EUR také překonalo i horní hranici odhadu.

Nám se velmi líbila nenápadná Lancia Appia Coupé od Pininfariny, málo známá raritní verze tohoto modelu, kterých bylo vyrobeno jen kolem 900 kusů, navíc s rozumným odhadem 30 až 50.000 EUR. Právě střed tohoto odhadu jsme považovali za atraktivní vstupní limit pro koupi tohoto modelu. Výsledných 57.500 EUR bylo však dalším znamením, že trh začíná více vyhledávat právě raritnější modely. 

Na druhé straně skončila celá řada modelů neprodána či pod svými odhady. Nás zajímalo Ferrari 365 GT 2+2 v originální raritní barevné kombinaci i matching numbers. Při této kombinaci nebyl o něco vyšší odhad 270 až 320.000 EUR rozhodně nesmyslný, nicméně nejvyšší nabídka dosáhla pouze na 230.000 EUR a vůz tak nebyl prodán.

Na závěr přidáme náš hlavní a jediný investiční tip z prodaných vozů a tím byl Lotus Elite z roku 1959, který byl nakonec prodán za velmi atraktivních 63.250 EUR. Na začátku roku jsme měli stejný model vytipován již v Paříži, nicméně jeho odhad převyšoval 100.000 EUR! Sice se v Paříži nakonec prodal konkurenčnímu francouzskému fondu pod odhadem "pouze" za 89.600 EUR, i to však výrazně převyšovalo náš limit kolem 70.000 EUR za tento model. Výsledek v Belgii za tento model tak považujeme za nejatraktivnější prodej z čistě investičního pohledu.  

FOTO: Bonhams

TEXT: BBI Classic Investments


Partneři

logo BBI BESTBUY

BBI Classic Investment s.r.o.
Balbínova č.p. 22
120 00, Praha 2 - Vinohrady Czech Republic

Tel.:+420 221 590 111
E-mail: kontakt@bbi.cz

Newsletter

Odebírat novinky

* povinné údaje

v souladu s těmito podmínkami

x